Bemutatkozás

Aki szereti a kézműves dolgokat és ezen belül az üvegből készült termékeket, nem feltételezné feltétlenül, hogy ezek mögött egy férfi keze munkája áll. Ha hitükben megingatnám azokat, akik erre nem gondoltak, akkor már csak arra kell törekednem, hogy kellemes csalódást okozzak nekik.

A számtalan ügyes, jó érzékű és tehetséges hölgy, akiknek a munkáit láttam arra ösztönöztek, hogy álljak én is be a sorba és mutassam meg „magam” a lélekből jövő alkotások mezején egy egyedi stílussal az olvasztásos (un. „fusing”) technikával készült üvegékszerek, valamint a ragasztásos üvegkép alkotás területén.
És, ha már itt tartunk, akkor ismerjenek meg! A nevem Fülöp György, Budapesten élek és alkotok ebben a szakmában 2015 óta. Magát az olvasztott üvegékszer készítést a feleségem kezdte el, engem az üvegképekkel való foglalkozás inspirált jobban. Később, utóbbit kicsit félretettem és átvettem tőle az üvegolvasztást, mivel ő átállt a hajlított dekordrót foglalók készítésére, mely jó ötletnek bizonyult, mivel azok érzékelhetően emelték az adott termékek tetszőségét. Korábban bútorrestaurálással és belsőépítészeti munkákkal is foglalkoztam jó néhány esztendeig és, az itt bizonyított kreatív érzéknek köszönhetően folytattam a fentebb már említett alkotó tevékenységet. Nem áll szándékomban szakmai prológust írni, mert etikátlan lenne képzettségem hiányát tekintve ezt megtenni, ugyanis mindaz, amivel a közönségem elé szeretnék járulni oldalammal, pusztán önképzés és gyakorlat biztosította tapasztalatokon alapszik, szigorúan betartva a szakirodalom iránymutatásait. E nélkül nem is lehetne művelni egy ilyen meglehetősen nehéz, de annál gyönyörűbb szakmát.
Visszatérve e fentebb már említett szakterületekre ismertetnék a kedves érdeklődőkkel néhány apróságot:
Ragasztásos technikával készült üvegképek:
Ez volt a kezdetek előszobája. Láttam néhány olyan képet korábban, amelyek megvilágítva gyönyörű színvilággal ragadták meg az ember figyelmét. Ekkor döntöttem úgy, hogy nekilátok hasonló üvegképek elkészítéséhez. Persze senkitől sem kellett engedélyt kérnem az általam elképzelt darabok kivitelezéséhez, mert csak maga a technika volt bennük hasonló, a stílus és módszer nem. Először üvegmozaik technikát alkalmaztam és dobozkeretbe helyezve világítottam meg hátulról az így elkészült alkotásokat, de aztán rátértem másfajta, ragasztásos technikával készített képekre, melyekhez üveg port, nagyobb szemcséjű üveget és üveglapocskákat használtam. Munkám során láttam igazán, hogy mivé tud válni egy ilyen mű, mely további ihletekkel gazdagított és segített képeim elkészítéséhez.
Üvegékszerek:
Ezen termékeim kizárólag minőségi alapanyagokból készülnek olvasztásos vagy rogyasztásos technikával. Anyagukat tekintve: színes üveg (nem összetévesztendő a festett dekor üveggel), mely különböző típusainak köszönhetően igen nagy feladat elé állítja az alkotót még akkor is, ha az már viszonylag nagy szakmai tapasztalattal bír. És ezért érdekes az ÜVEG! Ahhoz, hogy a legszabatosabban tudd megmunkálni azt, rengeteg tényezőt kell figyelembe venni, a típusonkénti együttható mutatótól a munkadarabok egyenkénti méretéig (vastagságot is beleértve), az egyedi hőkezelések beállításoktól a hűtési folyamatig, a vágástól a csiszolásig, szerelékek alkalmazása, ragasztása, esztétikai kialakítása, stb. Alapnak szolgáló anyagként előfordulnak különböző –felületkezelt- fémlemezek (réz, rozsdamentes), melyeket megfelelő formára vágva, alakítva illesztem a mesterdarabhoz (olvasztott üveghez).
Remélve, hogy túlságosan nem untattam a kedves érdeklődőt,
Kellemes időtöltést kívánok az oldalamon